Lyssna på denna webbplatsen

Använd vår lyssna-tjänst "ReadItSpeak" för att få webbplatsens innehåll uppläst direkt i webbläsaren.

Translate this webpage

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. select your language after clicking the link below. The service opens in a new browser window.
Google translate

Örsjö skola

Örsjö skola

Örsjö skola är en F-6 skola med ett fritidshem belägen i Örsjö by nära skog och natur, 14 km utanför Nybro centralort. Det är den lilla skolan på landsbygden där alla känner alla. Här erbjuder vi en trygg miljö med fina lokaler, en fantastisk skolgård och behörig personal.

Skolan har en åldersblandad verksamhet med totalt cirka 59 elever och en hel drös med härliga pedagoger. På vår skola är det viktigt att alla bemöter varandra utifrån att vi alla är LIKA UNIKA.

Viktiga verktyg och information för grundskolan

Verksamheter på Örsjö skola

Förskoleklass F-2:an

I vår F-2 går det 22 elever, och där arbetar Susanne Jonsson och Pernilla Hammargren. I samhällskunskap kommer vi under hösten att arbeta med barnkonventionen och i musik tränar vi på en musikal. I no, teknik och svenska undervisar Eva-Marie Ahlström och i engelska undervisar Amina Cehajic.

Årskurs 3-4

I klass 3-4 går det 21 elever och där jobbar Magnus Johansson och Amina Cehajic. I musik undervisar Håkan Jonasson och i NO Eva-Marie Ahlström.

Under inledningen av höstterminen jobbar vi med ”Valet” på SO:n. Varannan vecka kommer vi att åka till simhallen. I matematik jobbar vi med ”Favoritmatematik” och i svenska har 3:orna läseboken ”Nyckeln till skatten”. 3:orna har träslöjd och 4:orna textilslöjd. Anna Klevmark undervisar i träslöjden och Manuela Travieso i textilslöjd.

Årskurs 5-6

Vi som jobbar i 5-6:an är Caroline Johansson, Eva-Marie Ahlström, Tilde Bramming och Amina Cehajic som alltid fokuserar på den enskilde elevens bästa i varje situation.

Förskola och fritidshem

Örjö fritidshem

Örsjö förskola

Hitta till oss

Örsjö skola

Dalvägen 11, 382 90 Nybro, Sverige

Örsjö skola är en F-6 skola med ett fritidshem.

Kontakta oss

Örsjö skola

Besöksadress: Dalvägen 11, 382 90 Örsjö

Skolexpedition:
0481-455 36

Skolans mobilnummer:
072-350 60 13

Fritidshemmets mobilnummer:
070-867 24 60

Skolkökets telefon:
0481-458 71


Speciallärare
Emma Bengtsson
emma.bengtsson@nybro.se


Övriga kontaker

Skolsköterskor

Skolkuratorer

Skolpsykologer

Verksamhetschef och rektorer – grundskola och fritidshem

Skolkuratorer

Alsterbro skola F-6

Amanda Jönsson
amanda.jonsson@nybro.se
070-528 64 61

Alsterbro skola 7-9

Linn Eriksson
linn.eriksson@nybro.se
0481-454 77

Fagerslättskolan F-6

Janina Johansson
janina.johansson@nybro.se
0481-455 57

Flerohopp skola F-6

Amanda Jönsson
amanda.jonsson@nybro.se
070-528 64 61

Hanemålaskolan F-6

Liza Vesterlund
liza.vesterlund@nybro.se
0481-452 78

Kristvallabrunn skola F-6

Amanda Jönsson
amanda.jonsson@nybro.se
070-528 64 61

Madesjöskolan F-6

Sofia Dackebrand
sofia.dackebrand@nybro.se
0481-451 21

Madesjöskolan 7-9

Linn Eriksson
linn.eriksson@nybro.se
0481-454 77

Orrefors skola F-6

Amanda Jönsson
amanda.jonsson@nybro.se
070-528 64 61

Paradisskolan F-6

Liza Vesterlund
liza.vesterlund@nybro.se
0481-452 78

Paradisskolan 7-9

Anna Bramming
anna.bramming@nybro.se
0481-455 26

Anpassad grundskola Hanemåla F-10

Anna Bramming
anna.bramming@nybro.se
0481-455 26

Anpassad grundskola Paradisskolan 7-10

Anna Bramming
anna.bramming@nybro.se
0481-455 26

Västerängskolan F-3

Sofia Dackebrand
sofia.dackebrand@nybro.se
0481-451 21

Åkrahällskolan

Anna Wadsten
anna.wadsten@nybro.se
0481-456 76

Ulrika Andersson
ulrika.andersson@nybro.se
0481-452 82

Örsjö skola F-6

Sofia Dackebrand
sofia.dackebrand@nybro.se
0481-451 21

Skolpsykologer

Alsterbro skola f-9

Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Fagerslättskolan f-6

Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Flerohopp skola f-6

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-457 60

Hanemålaskolan f-6

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Kristvallabrunn skola f-6

Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Madesjöskolan f-6

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Madesjöskolan 7-9

Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Orrefors skola f-6

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Paradisskolan f-6

Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Paradisskolan 7-9

Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Västerängskolan f-3

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Örsjö skola f-6

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Anpassad grundskola Hanemåla f-10

Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Anpassad grundskola Paradisskolan 7-10

Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Åkrahällskolan

Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Skolsköterskor

Alsterbro skola F-9

Johanna Nubert
johanna.nubert@nybro.se
0481-454 86

Fagerslättskolan F-6

Emy Tysk
emy.tysk@nybro.se
0481-455 06

Flerohopp skola F-6

Emma Wennerström
emma.wennerstrom@nybro.se
0481-452 85

Hanemålaskolan F-6

Josefin Blomqvist
josefin.blomqvist@nybro.se
0481-455 42

Kristvallabrunn skola F-6

Johanna Nubert
johanna.nubert@nybro.se
0481-454 86

Madesjöskolan F-6

Emma Wennerström
emma.wennerstrom@nybro.se
0481-452 85

Madesjöskolan 7-9

Johanna Nubert
johanna.nubert@nybro.se
0481-454 86

Orrefors skola F-6

Emma Wennerström
emma.wennerstrom@nybro.se
0481-452 85

Paradisskolan F-6

Karin Becker
Karin.Becker@nybro.se
0481-45521

Paradisskolan 7-9

Alva Eide
0481-45272
alva.eide@nybro.se

Västerängsskolan F-3

Karin Becker
Karin.Becker@nybro.se
0481-45521

Örsjö skola F-6

Ann-Sofie Bäckström
ann-sofie.backstrom@nybro.se
0481-455 56

Anpassad grundskola Hanemåla F-10

Cissi Nilssén
cissi.nilssen@nybro.se
0481-455 69

Anpassad grundskola Paradisskolan 7-10

Cissi Nilssén
cissi.nilssen@nybro.se
0481-455 69

Åkrahällskolan

Ann-Sofie Bäckström
ann-sofie.backstrom@nybro.se
0481-455 56

Verksamhetschef och rektorer - grundskola och fritidshem

Verksamhetschef grundskola

Daniel Hjertqvist
0481-455 17
daniel.hjertqvist@nybro.se

Rektorer

Alsterbro åk F-9 och Kristvallabrunn skola åk F-6 och Fritidshem

Pär Axelsson, rektor
0481-452 83
par.axelsson@nybro.se

Anpassad grundskola Hanemålaskolan och Paradisskolan

Sofie Lindman, rektor
0481-455 43
Sofie.Lindman@nybro.se

Fagerslättsskolan åk F-3 och Fritidshem

Anna Hård af Segerstad, rektor
0481-452 18
anna.hardafsegerstad@nybro.se

Fagerslättsskolan åk 4-6

Malin Westergren, rektor
0481-455 12
malin.westergren@nybro.se

Hanemålaskolan åk F-6 och Fritidshem

Camilla Tagesson, rektor
0481-455 37
camilla.tagesson@nybro.se

Madesjöskolan åk F-6 och Fritidshem

Per Nilsson Ekholm, rektor
0481-455 08
per.nilsson-ekholm@nybro.se

Madesjöskolan åk 7-9

Per Nilsson Ekholm, Tf. rektor
0481-455 08
per.nilsson-ekholm@nybro.se

Paradisskolan åk F-6 och Fritidshem

Emma Pernbert, rektor
0481-455 16
emma.pernbert@nybro.se

Paradisskolan åk 7-9

Magnus Holmerin, rektor
0481-455 15
magnus.holmerin@nybro.se

Orrefors och Flerohopp skola åk F-6 och Fritidshem

Ulrika Barkstedt, rektor
0733-57 44 78
ulrika.barkstedt@nybro.se

Västerängsskolan och Örsjö skola åk F-6 och Fritidshem

Penelope Grant, rektor
0481-454 87
penelope.grant@nybro.se

Lärande & kultur

Kontakta oss gärna för frågor inom utbildning, barnomsorg och kultur.

E-post: larandeochkultur@nybro.se

Hjälpte den här informationen dig?

Tack för att du bidrar!

Dina åsikter hjälper oss att bli bättre.

Respons

Observera att vi inte kan svara på några frågor här! Formuläret är endast till för att ge oss feedback på sidans innehåll. För frågor hänvisar vi till vårt medborgarkontor:
0481-45 000 eller e-post kommun@nybro.se.