Lyssna på denna webbplatsen

Använd vår lyssna-tjänst "ReadItSpeak" för att få webbplatsens innehåll uppläst direkt i webbläsaren.

Translate this webpage

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. Select your language in the list below.

Grundskola

I Nybro kommun finns det låg- och mellanstadieskolor både i Nybro tätort och i flera av orterna utanför Nybro stad. Högstadieskolor finns i Alsterbro och i Nybro. I Nybro kommun finns också friskolor.

Till den obligatoriska skolan räknas grundskolan årskurs F-klass till 9. Undervisningen är obligatorisk och avgiftsfri.

Välja skola

Det året barnet fyller 6 år är det dags att börja i förskoleklass. Nybro kommun utgår i första hand från de aktiva skolval som vårdnadshavarna har gjort. I de fall som en vårdnadshavare inte kan få sitt önskemål uppfyllt på grund av platsbrist, tillämpas den relativa närhetsprincipen enligt skollagen. Kortfattat innebär det att det barn som har relativt längst skolväg till övriga skolor har företräde

Överklagan till Skolväsendets överklagandenämnd

Om du är missnöjd med ett beslut som går att överklaga så kan du vända dig till Skolväsendets överklagandenämnd och få ärendet prövat. Information om överklagan till Skolväsendets Överklagandenämnd.

Byta skola

Kontakta rektor på den önskade skolan. Detta gäller alla grundskolor såväl kommunala som fristående.

Det är också möjligt att välja en skola utanför kommungränsen. Kommunen har bara skyldighet att bekosta skolskjuts till den skolenhet som kommunen själv anvisar.

Skola väljer du här genom att fylla i blanketten som finns på Mina sidor:
Val eller byte av skola

För mer information om skolval kontakta Lärande- och kulturförvaltningen.

Kontakta oss

Verksamhetschef och rektorer - grundskola och fritidshem

Verksamhetschef grundskola

Daniel Hjertqvist
0481-455 17
daniel.hjertqvist@nybro.se

Rektorer

Fagerslättskolan f-3 samt fritids

Anna Hård af Segerstad
0481-452 18
anna.hardafsegerstad@nybro.se

Hanemålaskolan samt fritids

Camilla Tagesson
0481-455 37
camilla.tagesson@nybro.se

Grundsärskola

Cecilia Bäck
0481-455 43
cecilia.back@nybro.se

Paradisskolan f-6 samt fritids

Emma Pernbert
0481-455 16
emma.pernbert@nybro.se

Madesjöskolan 7-9

Heinz Rejdvik
0481-454 82
heinz.rejdvik@nybro.se

Paradisskolan 7-9

Magnus Holmerin
0481-455 15
magnus.holmerin@nybro.se

Fagerslättskolan 4-6 samt fritids

Malin Westergren
0481-455 12
0761-36 55 69
malin.westergren@nybro.se

Västeräng, Örsjö samt fritids

Penelope Grant
0708- 83 63 07
penelope.grant@nybro.se

Madesjöskolan f-6 samt fritids

Per Nilsson-Ekholm
0481-455 08
per.nilsson-ekholm@nybro.se

Alsterbro, Kristvallabrunn samt fritids

Pär Axelsson
0481-452 83
par.axelsson@nybro.se

Orrefors, Flerohopp samt fritids

Ulrika Barkstedt
0733-57 44 78
ulrika.barkstedt@nybro.se

Lärande & kultur

Kontakta oss gärna för frågor inom utbildning, barnomsorg och kultur.

E-post: barnochutbildning@nybro.se

Hjälpte den här informationen dig?

Tack för att du bidrar!

Dina åsikter hjälper oss att bli bättre.

Respons

Observera att vi inte kan svara på några frågor här! Formuläret är endast till för att ge oss feedback på sidans innehåll. För frågor hänvisar vi till vårt medborgarkontor:
0481-45 000