Lyssna på denna webbplatsen

Använd vår lyssna-tjänst "ReadItSpeak" för att få webbplatsens innehåll uppläst direkt i webbläsaren.

Translate this webpage

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. Select your language in the list below.

Centrala barn- och elevhälsan

I den Centrala barn- och elevhälsan arbetar psykologer, specialpedagoger och kuratorer med barn och elever i behov av särskilt stöd. 

Den Centrala barn- och elevhälsan arbetar förebyggande och utvecklande för att på så sätt bidra till goda förutsättningar för utveckling och lärande för alla barn.

E-post: Centrala barn- och elevhälsan

Den Centrala barn- och elevhälsan arbetar med barn i behov av särskilt stöd genom

  • stöd/handledning till personal och ledning
  • olika former av stöd till barn, ungdomar och föräldrar
  • samarbete med andra verksamheter som har till uppgift att stödja barn i behov av särskilt stöd
  • att motverka att medicinska, sociala, språkliga, psykiska och pedagogiska hinder påverkar barnens utveckling

Särskilt stöd – förskola och fritidshem

Om du anser att ditt barn på grund av fysiska, psykiska eller andra skäl har behov av särskilt stöd i sin utveckling kan du begära att Lärande- och kulturförvaltningen gör en utredning.
Anmälan hittar du på Mina Sidor.

Kontakta oss

Lärande & kultur

Kontakta oss gärna för frågor inom utbildning, barnomsorg och kultur.

E-post: barnochutbildning@nybro.se

Skolkuratorer

Alsterbro skola f-9
Ulrika Andersson
ulrika.andersson@nybro.se
0481-456 76

Fagerslättskolan f-6
Anna Bramming
anna.bramming@nybro.se
0481-455 57

Flerohopp skola f-6
Anna Wadsten
anna.wadsten@nybro.se
0481-456 76

Hanemålaskolan f-6
Emmy Högström Tagesson
emmy.tagesson@nybro.se
0481-452 78

Kristvallabrunn skola f-6
Ulrika Andersson
ulrika.andersson@nybro.se
0481-456 76

Madesjöskolan f-6
Monica Gullin
monica.gullin@nybro.se
0481-452 71

Madesjöskolan 7-9
Linn Eriksson
linn.eriksson@nybro.se
0481-454 77

Orrefors skola f-6
Anna Wadsten
anna.wadsten@nybro.se
0481-456 76

Paradisskolan f-6
Ulrika Andersson
ulrika.sandersson@nybro.se
0481-456 76

Paradisskolan 7-9
Janina Johansson
janina.johansson@nybro.se
0481-455 26

Västerängskolan f-3
Monica Gullin
monica.gullin@nybro.se
0481-452 71

Örsjö skola f-6
Monica Gullin
monica.gullin@nybro.se
0481-452 71

Särskolan Hanemåla f-10
Emmy Högström Tagesson
emmy.tagesson@nybro.se
0481-452 78

Särskolan Paradisskolan 7-10
Janina Johansson
janina.johansson@nybro.se
0481-455 26

Åkrahällskolan
Anna Bramming
anna.bramming@nybro.se
0481-455 57

Anna Wadsten
anna.wadsten@nybro.se
0481-456 76

Ulrika Andersson
ulrika.sandersson@nybro.se
0481-456 76

Skolpsykologer

Alsterbro skola f-9
Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Fagerslättskolan f-6
Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Flerohopp skola f-6
Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Hanemålaskolan f-6
Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Kristvallabrunn skola f-6
Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Madesjöskolan f-6
Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Madesjöskolan 7-9
Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Orrefors skola f-6
Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Paradisskolan f-6
Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Paradisskolan 7-9
Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Västerängskolan f-3
Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Örsjö skola f-6
Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Särskolan Hanemåla f-10
Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Särskolan Paradisskolan 7-10
Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Åkrahällskolan
Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Skolsköterskor

Alsterbro skola f-9
Johanna Nubert
johanna.nubert@nybro.se
0481-454 86

Fagerslättskolan f-6
Emy Tysk
emy.tysk@nybro.se
0481-455 06

Flerohopp skola f-6
Åsa Strandberg
asa.strandberg@nybro.se
0481-452 85

Hanemålaskolan f-6
Åsa Magnusson
asa.magnusson@nybro.se
0481-455 42

Kristvallabrunn skola f-6
Johanna Nubert
johanna.nubert@nybro.se
0481-454 86

Madesjöskolan f-6
Åsa Strandberg
asa.strandberg@nybro.se
0481-452 85

Madesjöskolan 7-9
Johanna Nubert
johanna.nubert@nybro.se
0481-454 86

Orrefors skola f-6
Åsa Strandberg
asa.strandberg@nybro.se
0481-452 85

Paradisskolan f-6
Elin Carlström
elin.carlstrom@nybro.se
0481-455 21

Paradisskolan 7-9
Elin Carlström
elin.carlstrom@nybro.se
0481-455 21

Vik skolsköterska Maria Ström
maria.strom@nybro.se
0481-452 72

Västerängskolan f-3
Åsa Magnusson
asa.magnusson@nybro.se
0481-455 42

Vik skolsköterska Maria Ström
maria.strom@nybro.se
0481-452 72

Örsjö skola f-6
Ann-Sofie Bäckström
ann-sofie.backstrom@nybro.se
0481-455 56

Särskolan Hanemåla f-10
Åsa Magnusson
asa.magnusson@nybro.se
0481-455 42

Särskolan Paradisskolan 7-10
Elin Carlström
elin.carlstrom@nybro.se
0481-455 21

Åkrahällskolan
Ann-Sofie Bäckström
ann-sofie.backstrom@nybro.se
0481-455 56

Specialpedagoger

Grundskola
Annelie Täck Waldén
annelie.tack-walden@nybro.se
0481-452 74

Kerstin Johansson
kerstin.e.johansson@nybro.se
070-585 58 94
0481-452 69

Förskolorna i Hanemålaområdet
Kerstin Edh
kerstin.edh@nybro.se
070-865 17 13

Förskolorna i Madesjöområdet
Sophie Hallbing
sophie.hallbing@nybro.se
0481-450 53

Hjälpte den här informationen dig?

Tack för att du bidrar!

Dina åsikter hjälper oss att bli bättre.

Respons

Observera att vi inte kan svara på några frågor här! Formuläret är endast till för att ge oss feedback på sidans innehåll. För frågor hänvisar vi till vårt medborgarkontor:
0481-45 000