Lyssna på denna webbplatsen

Använd vår lyssna-tjänst "ReadItSpeak" för att få webbplatsens innehåll uppläst direkt i webbläsaren.

Translate this webpage

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. Select your language in the list below.

Fagerslättsskolan

Fagerslättsskolan är en F-6 skola som är centralt belägen och ligger naturskönt vid sjön Svartegöl.

Skolan har två eller tre paralleller per årskurs och tre fritidshem. Vi har ett nära samarbete med Linneuniversitet då skolan är en undervisningsskola för lärarstudenter. Fagerslättsskolan är en mångkulturell F-6 skola, där trygghet, respekt och lustfyllt lärande står i fokus. Musik i form av kör och uppträdande är en viktig del av Fagerslättsskolans gemenskap.

Skolkurator
Julia Andersson
0481-452 82
julia.andersson@nybro.se

Skolsköterska
Emy Tysk
0481-455 06
emy.tysk@nybro.se

Kontakta oss

Områdeschef och rektorer - grundskola och fritidshem

Områdeschef grundskola
Daniel Hjertqvist
0481-455 17
daniel.hjertqvist@nybro.se

Rektorer
Anna Hård af Segerstedt
Fagerslättskolan f-3 samt fritids
0481-452 18
anna.hardafsegerstedt@nybro.se

Camilla Tagesson
Hanemålaskolan samt fritids
0481-455 37
camilla.tagesson@nybro.se

Cecilia Bäck
Grundsärskola
0481-455 43
cecilia.back@nybro.se

Emma Pernbert
Paradisskolan f-6 samt fritids
0481-455 16
emma.pernbert@nybro.se

Heinz Rejdvik
Madesjöskolan 7-9
0481-454 82
heinz.rejdvik@nybro.se

Magnus Holmerin
Paradisskolan 7-9
0481-455 15
magnus.holmerin@nybro.se

Malin Westergren
Fagerslättskolan 4-6 samt fritids
0481-455 12
0761-36 55 69
malin.westergren@nybro.se

Penelope Grant
Västeräng, Örsjö samt fritids
0708- 83 63 07
penelope.grant@nybro.se

Per Nilsson-Ekholm
Madesjöskolan f-6 samt fritids
0481-455 08
per.nilsson-ekholm@nybro.se

Pär Axelsson
Alsterbro, Kristvallabrunn samt fritids
0481-452 83
par.axelsson@nybro.se

Ulrika Barkstedt
Orrefors, Flerohopp samt fritids
0733-57 44 78
ulrika.barkstedt@nybro.se

Lärande & kultur

Kontakta oss gärna för frågor inom utbildning, barnomsorg och kultur.

E-post: barnochutbildning@nybro.se

Hjälpte den här informationen dig?

Tack för att du bidrar!

Dina åsikter hjälper oss att bli bättre.

Respons

Observera att vi inte kan svara på några frågor här! Formuläret är endast till för att ge oss feedback på sidans innehåll. För frågor hänvisar vi till vårt medborgarkontor:
0481-45 000