Lyssna på denna webbplatsen

Använd vår lyssna-tjänst "ReadItSpeak" för att få webbplatsens innehåll uppläst direkt i webbläsaren.

Translate this webpage

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. Select your language in the list below.

Förskoleklass läsåret 2022/2023

Nästa hösttermin startar den 22 augusti 2022. För vårdnadshavare som har barn som ska börja förskoleklass kommer information om ansökan snart gå ut.

Information om hur och när man ansöker om plats i blivande förskoleklass till läsårsstarten 2022 kommer ut någon gång i mitten av december 2021.

Nybro kommun utgår i första hand från de aktiva skolval som vårdnadshavarna har gjort. I de fall som en vårdnadshavare inte kan få sitt önskemål uppfyllt på grund av platsbrist, tillämpas den relativa närhetsprincipen enligt skollagen. Kortfattat innebär det att det barn som har relativt längst skolväg till övriga skolor har företräde.

Du hittar mer information om Nybro kommuns grundskola här.

Kontakta oss

Verksamhetschef och rektorer - grundskola och fritidshem

Verksamhetschef grundskola
Daniel Hjertqvist
0481-455 17
daniel.hjertqvist@nybro.se

Rektorer
Anna Hård af Segerstad
Fagerslättskolan f-3 samt fritids
0481-452 18
anna.hardafsegerstad@nybro.se

Camilla Tagesson
Hanemålaskolan samt fritids
0481-455 37
camilla.tagesson@nybro.se

Cecilia Bäck
Grundsärskola
0481-455 43
cecilia.back@nybro.se

Emma Pernbert
Paradisskolan f-6 samt fritids
0481-455 16
emma.pernbert@nybro.se

Heinz Rejdvik
Madesjöskolan 7-9
0481-454 82
heinz.rejdvik@nybro.se

Magnus Holmerin
Paradisskolan 7-9
0481-455 15
magnus.holmerin@nybro.se

Malin Westergren
Fagerslättskolan 4-6 samt fritids
0481-455 12
0761-36 55 69
malin.westergren@nybro.se

Penelope Grant
Västeräng, Örsjö samt fritids
0708- 83 63 07
penelope.grant@nybro.se

Per Nilsson-Ekholm
Madesjöskolan f-6 samt fritids
0481-455 08
per.nilsson-ekholm@nybro.se

Pär Axelsson
Alsterbro, Kristvallabrunn samt fritids
0481-452 83
par.axelsson@nybro.se

Ulrika Barkstedt
Orrefors, Flerohopp samt fritids
0733-57 44 78
ulrika.barkstedt@nybro.se

Hjälpte den här informationen dig?

Tack för att du bidrar!

Dina åsikter hjälper oss att bli bättre.

Respons

Observera att vi inte kan svara på några frågor här! Formuläret är endast till för att ge oss feedback på sidans innehåll. För frågor hänvisar vi till vårt medborgarkontor:
0481-45 000