Lyssna på denna webbplatsen

Använd vår lyssna-tjänst "ReadItSpeak" för att få webbplatsens innehåll uppläst direkt i webbläsaren.

Translate this webpage

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. Select your language in the list below.

Västerängsskolan

Västerängsskolan

Under pågående byggnation av helt nya lokaler för Västerängsskolans elever äger skolans verksamhet rum i ersättningslokaler vid Åkrahällskolan och Fagerslättsskolan. Planen är att flytta in i Västerängsskolans nybyggda lokaler i augusti 2025. Den nya skolan kommer då att vara en F-6-skola med två paralleller och en tillhörande idrottshall.

Nybyggnationen av Västerängsskolan är del av en satsning på barn och elever i för- och grundskola i Nybro kommun. Nya lokaler och utomhusytor behövs för att räcka till antalet barn och elever som ökar i Nybro centralort. Den nya skolans huvudbyggnad ska byggas och certifieras enligt Miljöbyggnad Silver. Målet är att bygga långsiktigt hållbara lokaler och utomhusytor och skapa en skola som är trygg, tillgänglig och hälsosam för elever och personal.

Beräknad tidsplan

  • Juni 2022: Flytten ut ur Västerängsskolan genomfördes efter läsårets slut.
  • Oktober 2022: Inledning på förberedande arbete som rivning av befintliga byggnader, återvinning av material, avverkning av skog och sanering av skolområdet.
  • Maj 2023: Byggstart av den nya Västerängsskolan.
  • Augusti 2025: Planerad inflyttning i de nya skollokalerna.

Information om projektet att bygga en trygg och hållbar skola

Relaterad information och nyheter

Första spadtagen för Västerängsskolan (fredag 12 maj 2023)

Detaljplan för fastigheten Humlan 2 med flera (Västerängsskolan) i Västeräng, Nybro stad
Detaljplanen fick laga kraft den 11 november 2022.

Flyttplaner och arbete vid Västerängsskolan efter överklagan (fredag 3 juni 2022)

Detaljplan vid Västerängsskolan överklagad (torsdag 19 maj 2022)

Frågor och svar gällande nybyggnationen – till vårdnadshavare

Den långsiktiga lokalplanering pågår, med syfte att få det så bra som möjligt för skolans elever. Vårdnadshavare för elever som blir fyror under läsåret 24/25 kommer  att få vidare information om planen för lokaler så snart det är klart.

Under nybyggnationstiden är ersättningslokalerna på Åkrahällskolan och Fagerslättsskolan. Det hade varit önskvärt att samla alla Västerängsskolans elever på ett ställe men dessvärre finns det inte så stora lokaler lediga att ta emot samtliga klasser tillfälligt.

Nej, enligt skolskjutsreglementet erbjuds inga elever skolskjuts inom centralorten. Det gäller även för dessa elever.

Denna fråga behöver utredas och kommer därför att besvaras i framtiden.

Västerängsskolan

Västerängsgatan 34, 382 32 Nybro, Sverige

Västerängsskolan är den yttre centralskolan och är en F-3 skola med tillhörande fritidsavdelningar.

Kontakta oss

Skolexpedition

Alsterbroskolan

0481-452 38

Fagerslättskolan

0481-452 38

Flerohopp skola

0481-454 78

Grundsärskolan (Hanemåla och Paradiset)

0481-455 36

Hanemålaskolan

0481-455 36

Kristvallabrunn skola

0481-452 38

Madesjöskolan

0481-454 78

Orrefors skola

0481-454 78

Paradisskolan

0481-455 22

Västerängskolan

0481-455 36

Örsjö skola

0481-455 36

Verksamhetschef och rektorer - grundskola och fritidshem

Verksamhetschef grundskola

Daniel Hjertqvist
0481-455 17
daniel.hjertqvist@nybro.se

Rektorer

Fagerslättskolan f-3 samt fritids

Anna Hård af Segerstad, rektor
0481-452 18
anna.hardafsegerstad@nybro.se

Hanemålaskolan samt fritids

Camilla Tagesson, rektor
0481-455 37
camilla.tagesson@nybro.se

Grundsärskola

Cecilia Bäck, rektor
0481-455 43
cecilia.back@nybro.se

Paradisskolan f-6 samt fritids

Emma Pernbert, rektor
0481-455 16
emma.pernbert@nybro.se

Madesjöskolan 7-9

Heinz Rejdvik, rektor
0481-454 82
heinz.rejdvik@nybro.se

Paradisskolan 7-9

Magnus Holmerin, rektor
0481-455 15
magnus.holmerin@nybro.se

Fagerslättskolan 4-6 samt fritids

Malin Westergren, rektor
0481-455 12
0761-36 55 69
malin.westergren@nybro.se

Västeräng, Örsjö samt fritids

Penelope Grant, rektor
0481-454 87
penelope.grant@nybro.se

Madesjöskolan f-6 samt fritids

Per Nilsson-Ekholm, rektor
0481-455 08
per.nilsson-ekholm@nybro.se

Alsterbro, Kristvallabrunn samt fritids

Pär Axelsson, rektor
0481-452 83
par.axelsson@nybro.se

Orrefors, Flerohopp samt fritids

Ulrika Barkstedt, rektor
0733-57 44 78
ulrika.barkstedt@nybro.se

Skolkuratorer

Alsterbro skola f-6

Ulrika Andersson
ulrika.andersson@nybro.se
0481-452 82

Alsterbro skola 7-9

Linn Eriksson
linn.eriksson@nybro.se
0481-454 77

Fagerslättskolan f-6

Besma Abedali
besma.abedali@nybro.se
0481-455 57

Flerohopp skola f-6

Anna Wadsten
anna.wadsten@nybro.se
0481-456 76

Hanemålaskolan f-6

Liza Vesterlund
liza.vesterlund@nybro.se
0481-452 78

Kristvallabrunn skola f-6

Ulrika Andersson
ulrika.andersson@nybro.se
0481-452 82

Madesjöskolan f-6

Sofia Dackebrand
sofia.dackebrand@nybro.se
0481-451 21

Madesjöskolan 7-9

Linn Eriksson
linn.eriksson@nybro.se
0481-454 77

Orrefors skola f-6

Anna Wadsten
anna.wadsten@nybro.se
0481-456 76

Paradisskolan f-6

Liza Vesterlund
liza.vesterlund@nybro.se
0481-452 78

Paradisskolan 7-9

Anna Bramming
anna.bramming@nybro.se
0481-455 26

Särskolan Hanemåla f-10

Anna Bramming
anna.bramming@nybro.se
0481-455 26

Särskolan Paradisskolan 7-10

Anna Bramming
anna.bramming@nybro.se
0481-455 26

Västerängskolan f-3

Sofia Dackebrand
sofia.dackebrand@nybro.se
0481-451 21

Åkrahällskolan

Anna Wadsten
anna.wadsten@nybro.se
0481-456 76

Ulrika Andersson
ulrika.andersson@nybro.se
0481-452 82

Örsjö skola f-6

Sofia Dackebrand
sofia.dackebrand@nybro.se
0481-451 21

Skolpsykologer

Alsterbro skola f-9

Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Fagerslättskolan f-6

Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Flerohopp skola f-6

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-457 60

Hanemålaskolan f-6

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Kristvallabrunn skola f-6

Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Madesjöskolan f-6

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Madesjöskolan 7-9

Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Orrefors skola f-6

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Paradisskolan f-6

Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Paradisskolan 7-9

Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Västerängskolan f-3

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Örsjö skola f-6

Ibelises Pozo Karlsson
ibelises.pozo-karlsson@nybro.se
0481-452 68

Särskolan Hanemåla f-10

Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Särskolan Paradisskolan 7-10

Ingrid Hult
ingrid.hult@nybro.se
0481-452 76

Åkrahällskolan

Martin Arvidsson
martin.arvidsson@nybro.se
0481-457 60

Skolsköterskor

Alsterbro skola f-9

Johanna Nubert
johanna.nubert@nybro.se
0481-454 86

Fagerslättskolan f-6

Emy Tysk
emy.tysk@nybro.se
0481-455 06

Flerohopp skola f-6

Emma Wennerström
emma.wennerstrom@nybro.se
0481-452 85

Hanemålaskolan f-6

Josefin Blomqvist
josefin.blomqvist@nybro.se
0481-455 42

Kristvallabrunn skola f-6

Johanna Nubert
johanna.nubert@nybro.se
0481-454 86

Madesjöskolan f-6

Emma Wennerström
emma.wennerstrom@nybro.se
0481-452 85

Madesjöskolan 7-9

Johanna Nubert
johanna.nubert@nybro.se
0481-454 86

Orrefors skola f-6

Emma Wennerström
emma.wennerstrom@nybro.se
0481-452 85

Paradisskolan f-6

Elin Carlström
elin.carlstrom@nybro.se
0481-455 21

Paradisskolan 7-9

Elin Carlström
elin.carlstrom@nybro.se
0481-455 21

Vik skolsköterska Maria Ström
maria.strom@nybro.se
0481-452 72

Västerängsskolan f-3

Josefin Blomqvist
josefin.blomqvist@nybro.se
0481-455 42

Örsjö skola f-6

Ann-Sofie Bäckström
ann-sofie.backstrom@nybro.se
0481-455 56

Särskolan Hanemåla f-10

Josefin Blomqvist
josefin.blomqvist@nybro.se
0481-455 42

Särskolan Paradisskolan 7-10

Elin Carlström
elin.carlstrom@nybro.se
0481-455 21

Åkrahällskolan

Ann-Sofie Bäckström
ann-sofie.backstrom@nybro.se
0481-455 56

Lärande & kultur

Kontakta oss gärna för frågor inom utbildning, barnomsorg och kultur.

E-post: barnochutbildning@nybro.se

Hjälpte den här informationen dig?

Tack för att du bidrar!

Dina åsikter hjälper oss att bli bättre.

Respons

Observera att vi inte kan svara på några frågor här! Formuläret är endast till för att ge oss feedback på sidans innehåll. För frågor hänvisar vi till vårt medborgarkontor:
0481-45 000