Lyssna på denna webbplatsen

Använd vår lyssna-tjänst "ReadItSpeak" för att få webbplatsens innehåll uppläst direkt i webbläsaren.

Translate this webpage

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. Select your language in the list below.

Madesjöskolans fritidshem

Madesjöskolan ligger centralt i Madesjö med tre fritidsavdelningar som ligger i skolan eller i fristående byggnader i anslutning till skolan. Barnen deltar i en pedagogisk verksamhet som kompletterar skolan både tidsmässigt och innehållsmässigt.

Fritidshemmen i Madesjö vill ge alla inskrivna barn en utvecklande och meningsfull fritid. En fritid som är trygg, rolig och stimulerande, där lek och skapande får stort utrymme. I verksamheten tar vi tillvara barnens intresse och behov. Här får de utrymme för sin nyfikenhet och sin lust att lära och inflytande över hur dagen ska se ut. En verksamhet fylld av gemenskap mellan barn och vuxna.

Fritidshemmen har byggt upp en egen Vildmarksby i ”Skolskogen”. Vildmarksbyn och utepedagogik är en viktig del i vårt arbete med barnen. Vi arbetar för en öppen kontakt med föräldrar och välkomnar delaktighet i verksamheten.

Avdelningarna Riddaren och Nyängen

Fritidshemmen Riddaren och Nyängen har lokaler i gamla kommunhuset i Madesjö, det så kallade Pampen. Där finns två avdelningar för barn mellan 6 och 8 år.

Avdelningen Klubben

Fritidshemmet Klubben har sina lokaler i lågstadiets skolbyggnad för barn mellan 9 och 12 år. Klubben nyttjar den fina skolgården till utelek.

Madesjöskolans fritidshem

Skolvägen 7, 382 45 Nybro, Sverige

Madesjöskolan ligger centralt i Madesjö och de tre fritidsavdelningarna ligger i skolan eller i fristående byggnader i anslutning till skolan.

Kontakta oss

Madesjöskolans fritidshem

Avdelningarna Riddaren och Nyängen

För barn mellan 6 och 8 år.

0481 – 450 49

Avdelningen Klubben

För barn mellan 9 och 12 år.

0481 – 454 87

Verksamhetschef och rektorer - grundskola och fritidshem

Verksamhetschef grundskola

Daniel Hjertqvist
0481-455 17
daniel.hjertqvist@nybro.se

Rektorer

Fagerslättskolan f-3 samt fritids

Anna Hård af Segerstad
0481-452 18
anna.hardafsegerstad@nybro.se

Hanemålaskolan samt fritids

Camilla Tagesson
0481-455 37
camilla.tagesson@nybro.se

Grundsärskola

Cecilia Bäck
0481-455 43
cecilia.back@nybro.se

Paradisskolan f-6 samt fritids

Emma Pernbert
0481-455 16
emma.pernbert@nybro.se

Madesjöskolan 7-9

Heinz Rejdvik
0481-454 82
heinz.rejdvik@nybro.se

Paradisskolan 7-9

Magnus Holmerin
0481-455 15
magnus.holmerin@nybro.se

Fagerslättskolan 4-6 samt fritids

Malin Westergren
0481-455 12
0761-36 55 69
malin.westergren@nybro.se

Västeräng, Örsjö samt fritids

Penelope Grant
0708- 83 63 07
penelope.grant@nybro.se

Madesjöskolan f-6 samt fritids

Per Nilsson-Ekholm
0481-455 08
per.nilsson-ekholm@nybro.se

Alsterbro, Kristvallabrunn samt fritids

Pär Axelsson
0481-452 83
par.axelsson@nybro.se

Orrefors, Flerohopp samt fritids

Ulrika Barkstedt
0733-57 44 78
ulrika.barkstedt@nybro.se

Hjälpte den här informationen dig?

Tack för att du bidrar!

Dina åsikter hjälper oss att bli bättre.

Respons

Observera att vi inte kan svara på några frågor här! Formuläret är endast till för att ge oss feedback på sidans innehåll. För frågor hänvisar vi till vårt medborgarkontor:
0481-45 000