Lyssna på denna webbplatsen

Använd vår lyssna-tjänst "ReadItSpeak" för att få webbplatsens innehåll uppläst direkt i webbläsaren.

Translate this webpage

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. select your language after clicking the link below. The service opens in a new browser window.
Google translate

Kulturskolan söker praktikanter som sommarmusiker

Kulturskolan söker praktikanter som sommarmusiker

Sök praktik som sommarmusiker hos Kulturskolan. Det är en sommarpraktik där du får jobba och testa att vara musiker på samma gång! Praktiken är mellan den 31 juli – 18 augusti 2023 för dig som är född år 2006 eller 2007.

Den här nyheten är mer än 60 dagar gammal!

Under cirka en veckas repetitionstid övar vi in ett program tillsammans. Sen åker vi ut och gör spelningar runt om i kommunen i upp till två veckor.

Du får betalt samtidigt som du får utvecklas i att spela och/eller sjunga, träna på att spela tillsammans med andra och testa på hur det är att åka runt och arbeta som musiker.

Senast den 11 juni behöver vi din ansökan. Antalet platser är begränsat så sök nu!

Hur du ansöker till Kulturskolans sommarmusiker

Kontakta oss

Kulturskolan

Du är alltid välkommen att kontakta ditt barns lärare för att höra hur det går med barnets utveckling. Ett bra samarbete mellan läraren, föräldrarna och eleven är viktigt!

Besöksadress:
Storgatan 29, Nybro

Postadress:
Nybro Kulturskola
Stora Trädgårdsgatan 5
382 80 NYBRO

kulturskolan@nybro.se


Kontaktpersoner och lärare

Thomas Björklund Svensson
Kulturchef, verksamhetsansvar kulturskolan
0481-453 77

thomas.bjorklund-svensson@nybro.se

Louise Lilja
Kulturassistent

0481-452 58
louise.lilja@nybro.se

Fredrika Ahlberg
Gitarr, elgitarr, gitarrensemble, musikteori
070-245 97 63

fredrika.ahlberg@nybro.se

Gunnel Mauritzson
Sång, kör, sångensemble
070-228 09 58

gunnel.mauritzson@nybro.se

Anna Gripstrand
Piano, bleckblås, ensemble, musikteori
070-208 53 47

anna.gripstrand@nybro.se

Yvonne Pettersson
Piano
070-208 52 76

yvonne.pettersson@nybro.se

Håkan Jonasson
Bleckblås, träblås, elbas
070-246 89 09

hakan.jonasson@nybro.se

Michael Petersson
Träblås, ensemble
070-246 97 85

michael.petersson@nybro.se

Johanna Wedin
Piano, gitarr, sång, skapande projekt
073-154 24 44

johanna.wedin@nybro.se

Sarah Bouamrane
Bild & form
0481-517 29

sarah.bouamrane@nybro.se

Magnus Gustavsson
Bild & form

magnus.gustavsson@nybro.se

Rickard Ekström
Gitarr, elgitarr, elbas
070-225 23 09

rickard.ekstrom@nybro.se

Lukasz Slojewski
Fiol, altfiol
076-339 23 39

lukasz.slojewski@nybro.se

Michelangelo Miskulin
Film
070-358 64 10

michelangelo.miskulin@nybro.se

Hanna Holmgren Pettersson
Teater
hanna.holmgren-pettersson@nybro.se

Emir Lopez
Dans
073-997 39 88

emir.lopez@nybro.se

Douglas Sandor
Slagverk
douglas.sandor@nybro.se

Hjälpte den här informationen dig?

Tack för att du bidrar!

Dina åsikter hjälper oss att bli bättre.

Respons

Observera att vi inte kan svara på några frågor här! Formuläret är endast till för att ge oss feedback på sidans innehåll. För frågor hänvisar vi till vårt medborgarkontor:
0481-45 000 eller e-post kommun@nybro.se.