Lyssna på denna webbplatsen

Använd vår lyssna-tjänst "ReadItSpeak" för att få webbplatsens innehåll uppläst direkt i webbläsaren.

Translate this webpage

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. Select your language in the list below.

Information om covid-19 till vårdnadshavare i förskola och skola

Det förebyggande arbetet i förskolan, skolan och i fritidshemmen är viktigt och därför kommer vi att fortsätta vidta skydds- och försiktighetsåtgärder som vi tillämpat tidigare.

Covid19-pandemin fortsätter att påverka oss på olika sätt och vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer för att så gott som möjligt bidra till minskad smittspridning i våra förskolor och skolor.

Hittills har vi kunnat se att barn sällan blir allvarligt sjuka i covid-19 men utgör fortsatt en grupp som är mottagliga för smitta. Det förebyggande arbetet i förskolan, skolan och i fritidshemmen är därför viktigt och vi kommer att fortsätta att vidta skydds- och försiktighetsåtgärder som vi tillämpat i tidigare.

Även ni vårdnadshavare är viktiga för att vi tillsammans ska förebygga och förhindra eventuell smittspridning. Vi ber er därför att ta del av följande:

  • Följ de allmänna råden som är av vikt även på fritiden och vid fritidsaktiviteter. Det vill säga, håll god handhygien, stanna hemma även vid milda symtom och testa er.
  • Vid bekräftad smitta följ de rekommendationer som gäller för hemkarantän. Här finns mer information om hemkarantän.
  • Vi vädjar till er att meddela oss i förskola och skola om ert barn testat sig och att vi får del av resultatet. Oavsett om det är positivt eller negativt. Vi för nämligen daglig statistik över smittläget för att kunna agera snabbt.
  • Vi kommer att hålla möten med er vårdnadshavare digitalt, per telefon eller utomhus. Om mötet bedöms behövas ske fysiskt kommer vi att säkerställa att det sker smittsäkert.
  • Lämning och hämtning av ert barn i förskolan, skolan eller på fritids sker fortsatt utomhus. Försäkra er om att personal har tagit emot eller sett att ni hämtat ert barn.

Vi ber om överseende med om nödvändiga och snabba beslut behöver tas om vi ser att smittspridning tar fart igen.

Mer detaljerad information kan också komma lämnas från respektive förskola och skola.

Kontakta oss

Verksamhetschef och rektorer - förskola

Verksamhetschef förskola
Marie Carlsson
0481-454 81
marie.carlsson@nybro.se

Rektorer
Anna Lilius
Flygsfors, Madesjö, Orrefors
0705-09 55 08
anna.lilius@nybro.se

Christine Gustafsson
Blåklockan, Guldgruvan
0481-455 00
christine.gustavsson@nybro.se

Jenny Nilsson
Flerohopp, Ljunghaga, Åkrahäll
0730-88 35 90
jenny.s.nilsson@nybro.se

Lena Jonsson
Alsterbro, Bäckebo, Gazellen, Kristvalla
0481-456 08
0766-24 79 18
lena.p.jonsson@nybro.se

Marita Ljungberg-Blom
Hanemålagården, Naturförskolan, Vitsippan
0481-450 91
marita.ljungberg-blom@nybro.se

Åsa Nystedt
Gammelgården, Högaberg, Örsjö
0481-450 63
asa.nystedt@nybro.se

Verksamhetschef och rektorer - grundskola och fritidshem

Verksamhetschef grundskola
Daniel Hjertqvist
0481-455 17
daniel.hjertqvist@nybro.se

Rektorer
Anna Hård af Segerstad
Fagerslättskolan f-3 samt fritids
0481-452 18
anna.hardafsegerstad@nybro.se

Camilla Tagesson
Hanemålaskolan samt fritids
0481-455 37
camilla.tagesson@nybro.se

Cecilia Bäck
Grundsärskola
0481-455 43
cecilia.back@nybro.se

Emma Pernbert
Paradisskolan f-6 samt fritids
0481-455 16
emma.pernbert@nybro.se

Heinz Rejdvik
Madesjöskolan 7-9
0481-454 82
heinz.rejdvik@nybro.se

Magnus Holmerin
Paradisskolan 7-9
0481-455 15
magnus.holmerin@nybro.se

Malin Westergren
Fagerslättskolan 4-6 samt fritids
0481-455 12
0761-36 55 69
malin.westergren@nybro.se

Penelope Grant
Västeräng, Örsjö samt fritids
0708- 83 63 07
penelope.grant@nybro.se

Per Nilsson-Ekholm
Madesjöskolan f-6 samt fritids
0481-455 08
per.nilsson-ekholm@nybro.se

Pär Axelsson
Alsterbro, Kristvallabrunn samt fritids
0481-452 83
par.axelsson@nybro.se

Ulrika Barkstedt
Orrefors, Flerohopp samt fritids
0733-57 44 78
ulrika.barkstedt@nybro.se

Hjälpte den här informationen dig?

Tack för att du bidrar!

Dina åsikter hjälper oss att bli bättre.

Respons

Observera att vi inte kan svara på några frågor här! Formuläret är endast till för att ge oss feedback på sidans innehåll. För frågor hänvisar vi till vårt medborgarkontor:
0481-45 000